top of page

ZYCIORYS

Mikolaj Warszynski, pianiste

Mikołaj Warszyński, D.Mus., Doktor sztuk muzycznych w zakresie fortepianu, koncertował w Korei Południowej, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Polsce, w Czechach, we Włoszech i w Kanadzie, w takich salach jak Katedra Laurenskerk w Rotterdamie, Leopold Mozart Saal w Salzburgu, Sala Falcone Borsellino na Sycylii, Rolston Recital Hall w Banff (Kanada), Winspear Centre for the Arts w Edmonton, Chapelle Historique du Bon Pasteur w Montrealu.

Artysta regularnie występuje w Polsce, w sezonie 2017 zagrał recital fortepianowy dla Towarzystwo Chopina w Gdańsku w Ratuszu Staromiejskim. W sezonie 2015 Warszyński koncertował z orkiestrami w Kanadzie i w Polsce, z koncertami Chopina, Mozarta, Mendelssohna oraz Poulenca. W sierpniu 2015 r. został zaproszony z recitalem fortepianowym do Zakopanego w ramach 38. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Wraz z pianistką Zuzaną Šimurdovą, Mikołaj uczestniczył po raz kolejny w recitalach w Kanadzie oraz zadebiutował serią koncertów w Chinach. Latem 2014 r. Warszyński występował w Czechach na Festiwalu ‘Janacek Hukvaldy’ oraz wielokrotnie we Francji, jako laureat rezydencji artystycznej w Cité Internationale des Arts w Paryzu. Latem 2013 r., Warszyński koncertował w Polsce, w Łazienkach Królewskich pod pomnikiem Chopina w Warszawie, w dworku Iwaszkiewicza w Stawisku oraz w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W sezonie 2012, Mikołaj Warszyński występował w serii Pro Musica w prestiżowym ‘Place des Arts’ w Montrealu, w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, oraz z orkiestrą symfoniczną w Edmontonie. Z okazji obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Chopina, Mikołaj wykonywał recitale w tournée po Kanadzie, między innymi z koncertem f-moll w wersji kameralnej.

W ramach Serie Hommage Société de Musique Contemporaine du Quebec w Montrealu, duo Warszynski-Šimurdova wykonali północno-amerykańską premierę utworu na dwa fortepiany „Désintegration“ słynnego kompozytora kanadyjskiego Claudea Viviera. Warszyński, jako pianista grupy „The Warszyński Trio”, zajmuje się także muzyką kompozytorów kanadyjskich. Brał udział w koncertach kameralnych pod patronatem Tonus Vivus Society for New Music, które zostały nagrane i wydane na płycie Devil’s Dance. Najnowszy płyta Warszyńskiego, Mikolaj Warszynski Piano Solo, z utworami Haydna, Liszta, Szymanowskiego i Chopina, była wydana przez Francuzką firmę ‘Anima Records’ w 2015 r. Nagranie to otrzymywało pozytywne recenzje w gazecie Nowej Yorkskiej „Fanfare Magazine” oraz Paryskiej gazecie „Saisons de Culture”. Kolejna płyta, zatytułowana „Lisztomania”, zostanie nagrana pod patronatem Wirth Institute for Austrian and Central European Studies (University of Alberta, Edmonton, Kanada) w 2017 r.

Mikołaj Warszyński urodził się w Gdańsku i jako czteroletni chłopiec wyemigrował z rodzicami do Kanady. Ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne na University of Alberta pod kierunkiem Marka Jabłońskiego, kontynuował dalsze studia muzyczne w Konserwatorium w Rotterdamie, w klasie fortepianu profesora Aquilesa Delle Vigne’a, oraz ukończył studia magisterskie i doktoranckie na Université de Montréal, w klasie Marca Duranda oraz Paula Stewarta. Warszyński był laureatem wielu nagród, m.in. prestiżowego stypendium Neuimejer oraz nagrody w postaci fortepianu Sautera od Narodowej Fundacji Instrumentów w Amsterdamie. Aktywnie koncertował w Holandii jako solista oraz kameralista, prezentując muzykę współczesnych kompozytorów holenderskich. Warszyński otrzymał złoty medal na Festival de Musique du Royaume au Quebéc, oraz stypendium od Fundacji Towarzystwa Kultury w Quebeku: Fonds de Recherche de la Société et la Culture na studia doktoranckie na temat twórczości Karola Szymanowskiego.

Mikołaj Warszyński brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych w Ameryce Północnej i  Europie, takich jak: Letnia Akademia Muzyczna w Krakowie, IBLA Grand Prize na Sycylii, Festiwal Muzyczny w Aspen, U.S.A. oraz w Banff Centre for Arts  w Kanadzie. Wielokrotnie otrzymał stypendium od Fundacji Johanna Straussa, co umożliwiło mu dalsze kształcenie w zakresie sztuki pianistycznej na letnich kursach w Międzynarodowej Akademii Muzycznej Mozarteum w Salzburgu (Austria). Pracował z wieloma renomowanymi profesorami, takimi jak Krzysztof Jabłoński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Janusz Skowron, Gilbert Kalish, Anton Nel, Bernard Ringeissen, Sergio Perticaroli, Arthur Silverman, Janet Scott  i Jamie Parker.

W roku 2015, Dr. Warszyński skończył dwuletnią kadencję profesora klasy fortepianu na Uniwersytecie Katolickim w of Daegu, w Korei Południowej oraz profesorem gościnnym w Konserwatorium Muzycznym w Seulu. W Kanadzie uczył na Uniwersytecie Montrealskim oraz w Cégep de Drummondville w Quebeku. Latem 2015, uczył na kursach mistrzowskich w Międzynarodowej Akademii Muzycznej w Flaine w Alpach Francuskich. Dr. Warszyński prowadził wykłady na temat swojej pracy o Szymanowskim w Polsce, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych dla College of Music Society.

Mikołaj Warszyński bral udział w wielu wywiadach w radiu i telewizji w Kanadzie, w programach stacji CBC, CKUA, CJSR, CFMB, OMNI TV, w Stanach Zjednoczonych w WPRB oraz w Czechach w Radio Vltava.

bottom of page